„ДИАБЕТЪТ НЕ НИ СПИРА“ – под този наслов ще се провеждат Националните обучения по иновативно лечение на диабета организирани от Росица Пандова, председател на СНЦ „Култура без граници“.
Първото по рода си обучение се проведе от 10-ти до 15-ти Юли в Хотел „Мурите“ до гр. Разлог, където присъстваха над 30 деца с диабет от 3 до 20 годишна възраст и техните родители. Водещ лекар и незаменим консултант по време на обучението бе проф. Мая Константинова, завеждащ отделението по „Диабет“ към УСБАЛ по детски болести, както и председател на Българското национално сдружение по детска ендокринология. По отношение на технологичните иновации за лектор и консултант бе поканена Христина Димова, на която е поставена една от първите инсулинови помпи в България, и именно от проф. Константинова. През последните години тя не спира да обогатява знанията си, да следи иновациите по целия свят и да ги споделя с всички засегнати от неканения гост – диабет.
Обучението за новите технологични решения в лечението и контрола на захарния диабет при деца и подрастващи предизвика искрен интерес и голямо удоволствие за всички участници. Родителите споделяха ценния си собствен опит, но и го обогатиха с новите идеи, дискутирани по време на ежедневните обучителни занимания. Как все по-ефективно да се управлява инсулиновата помпа, как да се анализират стотиците стойности на глюкозата, получавани непрекъснато онлайн от глюкозните сензори на децата, как влияят различните изкушения от изключително богатото и разнообразно меню, как се повлияват децата от различните спортни мероприятия и игри и …..танци! Проф. Константинова и Христина Димова консултираха родителите и децата по време на целия престой за постигане на по-добър контрол на диабета. И всичко това в една приятна, безгрижна приятелска обстановка, предразполагаща към спокойствие и даваща повече сигурност на обучаващите се.
А срещата с живата естествена среда на планината, с нейните красоти, кристално чист въздух, да се поизпотиш докато се изкачваш по горския път, за да достигнеш до място, откъдето да съзерцаваш изключително зареждащата и успокояваща красота на планината, да събереш дъхави шишарки, възможността да опиташ конна езда – е, това не се случва на всеки!Тази група от деца с диабет и техните родители успя да се порадва на прекрасни и много полезни мигове заедно.
Родителите си тръгнаха отпочинали от ежедневието, успокоени, че се справят и ще се справят все по-добре. Децата – обогатени с нови приятелства, умения и прекрасни преживявания. Някои – дори още по-щастливи, защото са получили ценно признание за нарисуваната от тях картина на „най-смешната храна“, „любим спорт“ или „любима кола“, оценени от Сара Йончева – вече втори курс в Националната художествена академия, също с диабет вече шеста година… Мечтите се сбъдват за всеки, който мечтае и работи, за да осъществи желанията си. Децата с диабет се наслаждаваха на своето детство така, както всяко друго дете и знаят, че не са сами в трудното си ежедневие. Освен от своите родители, те усещаха подкрепата поне на част от българското общество, което ги разбира и подпомага.